Vattenfall

One Tonne Life

Uppdraget

One Tonne Life Àr ett unikt klimatprojekt dÀr Vattenfall, Volvo och A-hus ville visa att det med dagens teknik och kunskap Àr möjligt att leva klimatneutralt och sÀnka det genomsnittliga koldioxidutslÀppet frÄn sju till ett ton per person och Är, utan att göra för stora avsteg frÄn sitt vanliga liv.

En helt vanlig barnfamilj utsÄgs till testpiloter och fick flytta in i det energismarta One Tonne Life-huset med mÄlet att ta sig ner till en utslÀppsnivÄ pÄ ett ton koldioxid per person och Är. Utöver huset hade de en elbil och expertpanel till sin hjÀlp.

Agencys uppdrag var att konkretisera kommunikationen kring projektet, göra det lÀttbegripligt för gemene man och samtidigt skapade positiv medial uppmÀrksamhet.

MÄlgrupp

Barnfamiljer, villaÀgare och ungdomar som snart ska flytta hemifrÄn.

Idén

För att skapa uppmÀrksamhet i media valde Agency att lyfta fram mÀnniskorna i projektet, i detta fall testfamiljen men Àven Vattenfalls energiexpert Lars Ejeklint. pÄ sÄ sÀtt kunde vi omvandla projektet frÄn att vara tekniskt och vetenskapligt till att bli konkret, lÀttbegripligt och intressant bÄde för media och allmÀnheten.

I PR-aktiviteterna lÄg fokus pÄ konsument- och miljönyttan med energieffektivisering baserat pÄ testfamiljens erfarenheter och företagens expertis. En av flera idéer var att producera en coffee table-bok med testfamiljens bÀsta tips för en klimatsmartare vardag. Som grund till boken lÄg familjens samlade lÀrdomar och upplevelser frÄn halvÄret i One Tonne Life-huset. Familjens tips varvades med inspirerande bilder och konkreta fakta och statistik som tagits fram under projektets gÄng.

Syftet med boken var att förlÀnga projektets livslÀngd och sprida erfarenheterna och kunskapen vidare till allmÀnheten, men ocksÄ till Vattenfall och de övriga företagens kunder och partners.

One Tonne Life-huset i HĂ€sselby i Stockholm.
Familjen tillsammans med Vattenfalls energiexpert Lars Ejeklint
Andreas Carlgren besökte familjen i huset i HÀsselby.
Hannah följer husets energiförbrukning via Energywatch.

 

Boken lanserades under Almedalesveckan i samband med Vattenfalls One Tonne Life-seminarium i Energihuset dÀr företagets viktigaste beslutsfattare, samarbetspartners och nyckelaktörer fanns pÄ plats.

Resultat

Projektet fick omfattande uppmÀrksamhet i media, bÄde i Sverige och internationellt. I Sverige genererade PR-arbetet nÀrmare 200 artiklar och tv-inslag, i allt frÄn riks- och lokalmedia till affÀrs- och energimedia. SVT och TV4 sÀnde direkt frÄn den klimatsmarta villan i HÀsselby och familjen satt med som gÀster i bÄda tv-kanalernas morgonsoffor.

Projektet fick Àven stor uppmÀrksamhet utanför Sverige med 80 artiklar och tv-inslag. Bland annat har BBC, Sky News och koreanska KBS gjort direktsÀnda inslag frÄn One Tonne Life-huset.

 

Svensk Fastighetsförmedling

I BohjÀlten uppmÀrksammades personer som gjort en fin insats för sina medmÀnniskor. Kampanjen var en del i Svensk Fastighetsförmedlings engagemang i Aftonbladets Svenska HjÀltar och den fick omfattande spridning i sociala medier samt över 70 artiklar i traditionell media.

Modern Wines

I höstas lanserade Modern Wines ett nytt rÀttvisemÀrkt vin, Fairview Shiraz Cabernet Sauvignon. Agency hjÀlpte till att lansera vinet och anordnade ett fÀrgsprakande pressevent med temat Sydafrika.

Stena Line

Under sommaren 2012 tog Agency fram Stena Lines Bilsemesterrapport för att stödja rederiets reklamkampanj ”Roadtrip i Europa”. Rapporten genererade mer Ă€n 150 artiklar i bĂ„de riks- och lokalmedia.

Sveriges ingenjörer

Under 2011 firade Sveriges Ingenjörer sitt 150-Ärsjubileum. För att fira besökte förbundet 11 stÀder med en jubileumsturné som drog över 4 500 besökare. Turnén uppmÀrksammades i ett 50-tal medier och 14 radio- och tv-inslag.

Vattenfall

En helt vanlig barnfamilj utsÄgs till testpiloter och fick flytta in i det energismarta One Tonne Life-huset med mÄlet att ta sig ner till en utslÀppsnivÄ pÄ ett ton koldioxid per person och Är.

Familjeliv.se

LÀs om hur Agency pÄ uppdrag av Sveriges största familjesajt skapade en PR-aktivitet som resulterade i hundratals artiklar och kommentarer i sÄvÀl traditionella som sociala medier, radio och tv och som dessutom kommenterades av statsminister Fredrik Reinfeldt i SVTs Aktuellt.

Fazer

LĂ€s om hur tĂ€vlingen Årets Hemmakonditor fick ett enormt genomslag i svenska medier med över 120 artiklar och inslag i lokalpress, radio och TV.

Smirnoff

Smirnoff Limited Edition var ett event som togs fram av Agency för att ge medial uppmÀrksamhet för Smirnoff i sÄ vÀl traditionella medier som communities, bloggar och sociala medier. LÀs om resultatet hÀr.

Nickelodeon

Barnens Val uppmÀrksammades stort i riks-, lokal- och nischmedia. SVTs eget valprogram Elfte Timman diskuterade Barnens Val i ett lÄngt segment, bÄde Aftonbladet och Expressen gjorde helsidor och Expressens Niklas Svensson debatterade resultatet med Maria Wetterstrand i livesÀnd webb-TV.

GE Capital

GE Capital erbjuder olika typer av finansiering av utrustning för företag. Sommarkampanjens syfte var att bygga bilden av GE Capital som en stor, intressant och kunnig aktör pÄ den svenska fleet-marknaden.